Gdy masz kartę kredytową

Gdy masz kartę kredytową

Coraz częściej w naszych portfelach nosimy karty kredytowe. To produkt, z którego warto korzystać. Jeśli nie popełnimy przy tym pewnych błędów, będziemy mogli korzystać z bezpłatnego kredytu.

Zalety

Karta kredytowa daje ma łatwy dostęp do kredytu. Może nam ona zostać przyznana przez banku, w którym mamy konto lub przez dowolny bank. W pierwszym przypadku nie musimy się nawet o kartę starać, bo bank sam oferuje nam korzystanie z karty na podstawie wpływów na konto. W innym banku musimy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Od pożyczki, której banki nam udzielą w postaci karty kredytowej nie zapłacimy żadnych odsetek. Będzie to jednak możliwe tylko pod warunkiem, że zadłużenie spłacimy w terminie. Okres, w którym nie zapłacimy odsetek nazywany jest bezodsetkowym. Może on trwać ponad 60 dni, z reguły jednak trwa 51 dni. Jeśli w tym okresie spłacimy zadłużenie, kredyt nic nas nie kosztuje. Karne odsetki są bardzo wysokie. Banki naliczają je w wysokości nawet 40 procent.

Zastosowanie

Pamiętajmy, że karta kredytowa nie służy do wypłacania gotówki z bankomatu. Oczywiście możemy jej do tego użyć, ale będzie nas to sporo kosztowało. Do tego odsetki od transakcji w bankomacie są już następnego dnia po wypłacie gotówko – okres bezodsetkowy nie dotyczy wypłat z bankomatu. Nie wszystkie banki za wydanie karty pobierają opłaty. Wszystkie jednak pobierają opłaty za jej użytkowanie i odnowienie. Wiele banków zwalania z opłat za kartę pod warunkiem dokonania nią np. kilku transakcji w miesiącu. Na jakich warunkach możemy zostać z opłat zwolnieni, musimy sprawdzić sami w banku, który wydał nam kartę. Są to bowiem kwestie regulowane przez wewnętrzne regulaminy poszczególnych banków. Promocje na bezkosztowe karty często trafiają się w bankach przed świętami.

W przypadku zaginięcia karty bezzwłocznie musimy powiadomić bank lub instytucje, która kartę nam wydała. Numer telefonu do centrum autoryzacji kart jest podany na karcie. Powinniśmy go zapisać np. w komórce czy w notesie, aby zawsze mieć go przy sobie.

Similar Posts:

Leave a Comment