Jakiego zabezpieczenia kredytu może zażądać bank?

Jakiego zabezpieczenia kredytu może zażądać bank?

Dostanie w banku kredytu bez zabezpieczenia jest obecnie praktycznie niemożliwe. Zabezpieczenie kredytu stanowi dla banku gwarancję, że w sytuacji, gdy kredytobiorca przestanie płacić raty, odzyska pożyczone pieniądze. Jakie rodzaje zabezpieczenia stosowane są najczęściej?

Hipoteka

Hipoteka jako forma zabezpieczenia wierzytelności jest najczęściej stosowana w przypadku kredytów udzielanych na bardzo wysoki sumy. Jest to narzędzie, które najczęściej stosowane jest jako zabezpieczenie kredytów udzielanych na zakup mieszkania czy budowę albo zakup domu. Hipoteka nadała potoczoną nazwę tym kredytom: kredyty hipoteczne. Z chwilą, gdy kredyt zostanie spłacony w całości, hipoteka wygasa. W przypadku, gdy kredytobiorca przestanie kredyt spłacać, bank będzie miał prawo przejąć nieruchomość i sprzedać (często na licytacji), aby odzyskać pożyczone pieniądze.

Współkredytobiorca

Potocznie nazywamy go poręczycielem lub żyrantem. Współkredytobiorcą jest osoba, która w razie, gdy kredytobiorca przestanie wywiązywać się ze spłaty kredytu, zobowiązana będzie do jego przejęcia. Zostanie poręczycielem kredytu jest decyzją bardzo ryzykowną. Osoby, które się na taki krok, mogą jednak zabezpieczyć swoje interesy. Dobrym zabezpieczeniem jest umieszczenie w umowie zapisu, że wszelkie zmiany w niej wymagają zgody współkredytobiorycy; taki zapis uchroni żyranta przed powiększeniem zadłużenia przez kredytobiorcę bez jego wiedzy.

Ubezpieczenie

Jest to  rozwiązanie, które już od kilku lat banki stosują bardzo często. W ten sposób zabezpieczane są zarówno kredyty gotówkowe jak i hipoteczne. Niemal wszystkich kredytobiorców banki w pewien sposób przymuszają do wykupienia ubezpieczenia. Warto jednak pamiętać o tym, że nie trzeba kupować ubezpieczenia w towarzystwie ubezpieczeniowym, które współpracuje z bankiem.  Jako kredytobiorca mamy prawo do wybrania dowolnego towarzystwo ubezpieczenioweg. Zobowiązani jest jesteśmy jedynie do przedstawienia w banku dowodu na to, że rzeczywiście kredyt ubezpieczyliśmy.

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *