Sztuka

Garść informacji o twórczości Botticellego

Sandro Botticelli żył w latach 1445-1510. Jest dzisiaj uznawany za jego z największych malarzy włoskiego renesansu. Dla historii malarstwa epoki jego dzieła są symbolem. To zasługa piękna i wdzięku postaci, które wyszły spod jego pędzla. Drugą cecha charakterystyczną dla twórczości tego artysty jest ukazywanie ludzkich uczuć w sposób z jednej strony bardzo subtelny, z drugiej niezwykły. Przyjrzyjmy się kilku jego dziełom. (więcej…)

Czytaj dalej
Sztuka

Słynne obrazy Eugène Delacroix

Eugène Delacroix żył w latach 1798-1863. W latach swojej młodości uważano go za duchowego przywódcę francuskich romantyków. Jego malarski styl był bardzo oryginalny i różnorodny. Dzięki temu z jednej strony bardzo szybko zdobył mocną pozycję, z drugiej jednak styl ten sprawił, że Eugène Delacroix był osobą bardzo samotną. Jego twórczość bardzo szeroko komentowano oraz pokazywano już po jego śmierci. Inspirację z niej czerpało wielu młodych artystów. Jakie dzieła są najbardziej znane? (więcej…)

Czytaj dalej
Sztuka

Wielcy polscy malarze: Stanisław Wyspiański

Stanisław Wyspiański to nie tylko grafik i malarz, ale także architekt, poeta i dramaturg. Jego życie porównywane jest do tragedii z czasów antycznych: wizjoner sztuki patrzył jak upadały stworzone przez niego projekty; intelektualista ożenił się z prostą chłopką; ten subtelny poeta umarł na chorobę weneryczną. (więcej…)

Czytaj dalej
Sztuka

O secesji słów kilka

Secesja to styl, który pojawił się pod koniec XIX wieku. Ten nowy styl pojawił się bardzo szybko i równie szybko zniknął. Dzieła, które powstały w tym okresie bardzo szybko stały się synonimami złego smaku. Traktowano je z pogardą, w efekcie w Paryżu w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku wiele secesyjnych budowli zburzono, nieliczne poddano przebudowie. Secesja została doceniona dopiero w latach pięćdziesiątych. (więcej…)

Czytaj dalej
Sztuka

Sztuka okresu romantyzmu

Romantyzm to jeden z nurtów w sztuce europejskiej. Jego początki sięgają roku 1800. Nurt ten trwał około 60 lat. Powrót do przyszłości, ucieczka ku wzruszeniom i naturze to podstawa romantyzmu. W okresie romantyzmu nie powstał jeden, wspólny styl, który obejmowałby wszystkie dziedziny sztuki. Przyjmował w efekcie bardzo różnorodne formy. (więcej…)

Czytaj dalej
Sztuka

Wielcy malarze baroku

Sztuka barokowa rozwijała się od końca XVI wieku. Najwięksi mistrzowie pędzla żyli i tworzyli w XVII wieku. Najlepsze warunki do rozwoju znalazła w krajach katolickich. Jej początki związane są z ideą kontrreformacji. (więcej…)

Czytaj dalej
Sztuka

Malarstwo okresu gotyku

Gotyk to styl w sztuce i architekturze, który pojawił się we Francji około roku 1150. Początkowo występował tylko w królewskiej prowincji Île-de-France (Paryż i jego okolice). Sto lat później był stylem powszechnie występującym już w całej Europie. (więcej…)

Czytaj dalej
Sztuka

Dom aukcyjny – czego się spodziewać?

Pytanie o to, w jaki sposób sprzedać obraz z korzyścią dla siebie, może wydawać się dość odległe. Zwykle kojarzy się ze światem ludzi bardzo bogatych, a więc ze sferami, które żyją i działają z dala od większości z nas. A jednak okazuje się, że nie jest ono wcale obce także tym osobom, które na co dzień nie interesują się sztuką. Nie brakuje przecież domów, w których ściany od pokoleń zdobią obrazy, często będące dziełami o bardzo dużej wartości. (więcej…)...

Czytaj dalej