Kredyt na mieszkanie dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Kredyt na mieszkanie dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą mogą prowadzić ją we własnym mieszkaniu lub domu. Jest to rozwiązanie na pewno tańsze i wygodniejsze niż wynajem. W sytuacji, gdy obecne mieszkanie jest zbyt małe, aby prowadzić w nim firmę, można ubiegać o kredyt hipoteczny na firmę, który zostanie przeznaczony na zakup większego mieszkania czy domu.

Jakie warunki stawiają banki?

Osoba, która zamierza kupić mieszkanie lub dom i ich część przeznaczyć na prowadzenie działalności gospodarczej musi przede wszystkim posiadać zdolność kredytową. Bank musi mieć bowiem pewność, że kredytobiorca będzie w stanie terminowo spłacać raty. Do tego ważne jest to, jak długo przyszły kredytobiorca prowadzi działalność. Małe szanse na uzyskanie kredytu mają osoby, które wniosek o kredyt złożyły po dwóch, trzech miesiącach działalności. W wielu bankach szanse na kredyt mają te osoby, które prowadzą firmę przynajmniej od dwunastu miesięcy. Są nawet banki, w którym minimalny okres prowadzenia działalności musi wynosić dwadzieścia cztery miesiące. W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny dla firmy banki biorą pod uwagę również to, jaka powierzchnia zostanie przeznaczona na firmę.

Niezbędne formalności

Osoby, które chcą uzyskać kredyt hipoteczny dla firmy muszą dostarczyć do banku sporo dokumentów. Oprócz tych, które dotyczą nieruchomości, kredytobiorcy muszą dołączyć również:

  • zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu z tytułu zobowiązań finansowych oraz zaświadczenie z ZUS i niezaleganiu z tytułu składek;
  • zaświadczenie o wpisie do CEIDG;
  • zaświadczenie o nadaniu numeru NIP i REGON;
  • wyciąg z konta firmowego lub oświadczenie i jego braku;
  • PIT 36 lub 36 L za rok podatkowy poprzedzający złożenie wniosku kredytowego.

Bank wymagać będzie jeszcze szeregu innych dokumentów. Jakie one będą zależy od tego, jaką formę opodatkowania dla swojej działalności wybrał klient. Warto wiedzieć, że odsetki płacone od kredytu hipotecznego mogą zostać wliczone do kosztów uzyskania przychodów. Warunek: część kupionego mieszkania musi zostać przeznaczona na prowadzenie firmy.

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *