Karta kredytowa – czy warto ją posiadać?

Karta kredytowa – czy warto ją posiadać?

 

Wydawane przez banki karty płatnicze są niezwykle popularne. Coraz większa liczba osób rezygnuje z noszenia w portfelach gotówki, znacznie chętniej nosimy karty debetowe lub kredytowe.

Kredyt konsumpcyjny

Karta kredytowa, którą otrzymamy od banku jest rodzajem kredytu konsumpcyjnego. Dzięki niej możemy dokonywać bezgotówkowych transakcji płacąc za zakupy w sklepach, na stacjach benzynowych, dokonywać płatności za zakupy w sklepie internetowym. Nie możemy jednak zapomnieć o przyznanym nam przez bank limicie kredytu, który będziemy musieli spłacić. Z pewnością karty kredytowej nie opłaca się wykorzystywać do wypłat gotówki z bankomatu. Od wypłaconej z bankomatu kwoty bank naliczy nam odsetki. Banki oferują możliwość otrzymania karty kredytowej na różne sposoby. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest wydawanie karty kredytowe tym klientom, którzy zdecydowali się na kredyt ratalny. Oczywiście także klienci, którzy nie robią zakupów na raty mogą kartę kredytową otrzymać. Wystarczy w wybranym przez siebie oddziale banku złożyć wniosek o wydanie takiej karty. Procedura rozpatrywania wniosków o wydanie karty kredytowej przypomina procedurę przyznawania innych kredytów bankowych. Aby ją otrzymać klient musi przede wszystkim posiadać odpowiednią zdolność kredytową.

Składanie wniosku

Aby otrzymać kartę kredytową, musimy nie tylko złożyć wniosek, ale udokumentować także osiągane dochody. Dlatego należy wcześniej pobrać od pracodawcy zaświadczenie o osiąganych co miesiąc zarobkach. W większości banków osobom ubiegającym się o wydanie karty kredytowe nie są stawiane żadne dodatkowe wymagania. W przypadku niektórych produktów oferowanych przez banki, aby można było z nich skorzystać trzeba w danym banku posiadać konto osobiste. W przypadku kart kredytowych takiego wymogu nie ma. Możemy więc w jednym banku założyć konto osobiste, a w innym złożyć wniosek o wydanie karty kredytowej. Jaki limit na karcie bank zdecyduje się nam przyznać zależy przede wszystkim od tego, jak wysoko zostanie przez niego oceniona nasza zdolność kredytowa.

 

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *