Karty kredytowe, jak oszczędzać a nie wpadać w długi?

Karty kredytowe, jak oszczędzać a nie wpadać w długi?

 

Nieumiejętnie używana karta kredytowa może napytać właścicielowi nie małej biedy. Często jest początkiem lub bardzo istotnym elementem tak zwanej spirali zadłużenia. Zjawisko to polega na sytuacji kiedy nasze obciążenia są znacznie wyższe niż dochody. Wówczas często zaciągamy kolejne pożyczki by spłacić długi – dlatego też mówimy tu o spirali, ponieważ kolejne zobowiązania „nakręcają” się lawinowo i trudno je zatrzymać.

Funkcjonalność i wygoda

Dlatego też mimo swojej dużej funkcjonalności i wygody karta kredytowa to po prostu nie jest produkt dla każdego. Wymaga bowiem dyscypliny u dobrego planowania, by oprzeć się pokusie wydawania pieniędzy, których jeszcze nie posiadamy. Oprocentowanie kart w skali roku jest wysokie, oscyluje w okolicach 20 % i jest to luksus na który niewielu może sobie pozwolić. Dlatego musimy skrupulatnie pilnować spłaty całości zadłużenia na bieżąco oraz pilnować wszystkich opłat obsługowych we wskazanym terminie.

Sprawdź również https://www.santanderconsumer.pl/karty-kredytowe/karta-visa-comfort,2.html

Zanim zdecydujesz się na kartę przestudiuj dokładnie taryfę opłat i prowizji. Zwróć uwagę czy na pewno dasz radę spełniać wszystkie warunki pozwalające Ci na bezpłatną obsługę karty. Zastanów się czy na pewno Twój budżet generuje taki obrót, że pozwoli Ci na zwolnienie z opłaty na przykład rocznej. Do tego warto w ogóle znać dokładnie swój budżet, prowadzić go, bo szacowanie tych wartości „na oko” bywa niezwykle wprost zawodne.

Limity kredytowe

Pamiętaj też żeby zadbać o bezpieczeństwo swojej karty. Ustaw rozsądne, wystarczające Ci do zaplanowanych transakcji ale możliwie jak najniższe limity. To uchroni Cię przed kradzieżą dotkliwych sum z Twojego konta. Chociaż taka kradzież jest oczywiście dużo trudniejsza niż kradzież gotówki z portfela nie jest niemożliwa. Dzięki ustawieniu niskich dziennych limitów transakcji jeśli nawet stracisz kartę uniemożliwisz złodziejom dokonanie dużych szkód. O ile oczywiście zadbasz o zablokowanie karty natychmiast po odkryciu jej utraty. Najważniejszą zasadą korzystanie z karty jest jednak to, by wbrew jej nazwie nie robić nią zakupów na kredyt.

 

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *