Zielona karta

Zielona karta

Są kraje, po których aby podróżować swoim samochodem musisz posiadać tak zwaną zieloną kartę. Oc zielona karta jest do takich krajów jak: Albanii, Andory, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Serbii i Czarnogóry, Tunezji, Turcji.

Karta jest potrzebna po to, aby w przypadku kiedy spowodujemy wypadek w kraju, w którym powinniśmy mieć kartę a jej nie mamy, to nasz ubezpieczyciel nie zapłaci osobom poszkodowanym pieniędzy. Natomiast kiedy mamy kartę, to nie ma z tym najmniejszego problemu.

Zielona karta

Zielona karta to ubezpieczenie dla samochodu, które jest dla niego jak paszport, dzięki któremu możemy się nim poruszać poza granice Europy.

Kraje w których zielona karta nie jest potrzebna to: Austrii, Belgii, w Bułgarii, Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, na Litwie, w Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Norwegii, Portugalii, w Rumunii, na Słowacji, w Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Włoszech. Bez zielonej karty można się poruszać również po wyspach Normandzkich, wyspie Man czy Gibrartarze.

Dobre rozwiązanie

Czy to dobre rozwiązanie czy złe, to nie mi to oceniać, ale wydaje mi się, że nie ma na co narzekać. Większość ubezpieczycieli taką kartę proponuje za darmo, albo za jakąś małą kwotę, więc nie ma z tym problemu, a wyjeżdżając mamy głowę spokojną. Jednak kiedy ubezpieczyciel nie jest dla nas na tyle miły i nie oferuje nam takiej karty za darmo, to koszt wykupienia tej polisy na miesiąc u najbardziej znanych firm aktualnie w Polsce to kwota w przedziale od 100 do 300zł. Na pewno kiedy wybierasz się za granice Unii Europejskiej, to kartę zacznij załatwiać jak najwcześniej. Ponieważ w internecie jest wiele teorii na temat tego, że bardzo długo czasami ta karta jest wydawana. Kwota odszkodowania jest ustalana na podstawie umowy jak i przepisów panujących w danym kraju, w którym zdarzyła się kolizja/wypadek.

Trzeba pamiętać, aby suma gwarancyjna nie była niższa niż równowartość w złotych.

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *