Dom energooszczędny

Dom energooszczędny

Ważne jest aby dom przez nas zaplanowany i w przyszłości zbudowany był domem energooszczędnym. Taki dom w przyszłości będzie nie tylko cieszył nasze oko i użytecznie nam służył, ale również przyniesie duże oszczędności w naszym budżecie.

Odpowiednia izolacja sposobem na oszczędności

Materiały energooszczędne w budownictwie, dzisiaj to wielka oferta producentów i marketów budowlanych. Takie materiały są specjalnymi materiałami, służącymi do izolacji ścian, dachów, podłóg, przez użycie tych materiałów nie ucieka ciepło, a dom staje się energooszczędnym budynkiem. Ściany takiego budynku muszą mieć odpowiednią izolację. Dzisiaj możemy już ją uzyskać przy różnych sposobach stawiania ścian. Takie ściany mogą być dwu lub trójwarstwowe, pomiędzy warstwami są przestrzenie izolowane, ściany budowane są z cegieł, bloczków keramzytowych lub z drewnianych bali. Również możemy zdecydować się na metodę suchą, czyli zastosowanie wełny mineralnej między warstwami lub płyt gipsowo kartonowych o różnej grubości. Wszystkie ścianki działowe również powinny mieć odpowiednią izolację, ale nie jest to jeszcze pełny sukces w uzyskaniu domu energooszczędnego. Bardzo ważnym aspektem jest ocieplenie podłogi i ocieplenie stropu. To przecież dół i góra naszego domu. Ciepło ucieka przez podłogę jak i również przez stropy domostw.

Energooszczędne materiały

Jednak bardzo ważne jest ocieplenie podłogi na gruncie, jeszcze przed stawianiem ścian. Zastosować możemy tu styropian, wełnę mineralną czy podsypkę. Jeżeli stosujemy wełnę mineralną, musi ona być jeszcze chroniona z obu stron hydroizolacją, a styropiany najlepiej jest stosować te o frezowanych krawędziach. Natomiast ocieplenie podłogi na podsypce wymaga zastosowania styropianu o małej chłonności wilgoci. Ocieplenie stropu, to już ostatni etap budowania stanu surowego domu. Jest opinia, że ocieplenie stropu to najłatwiejsza forma ocieplenia domu, a dająca znaczną poprawę w oszczędności energii. Nie poleca się likwidacji starej izolacji, jeżeli nie jest ona zniszczona, kładzie się folię paroszczelną, a potem używa się wełny mineralnej lub waty szklanej. Ważne jest by dobrze ocieplić strop, oddzielający strych od pomieszczeń mieszkalnych.

Similar Posts:

Leave a Comment