Jak wybrać meble do pokoju dziecka?

Jak wybrać meble do pokoju dziecka?

Wybór mebli do dziecięcego pokoju to ogromna przyjemność, ale też wyzwanie. Dużo zależy od tego czy meble dziecięce, jakich szukamy maja stanąć w pokoju niemowlaka czy nastolatka. Musimy wybierać pomiędzy meblami tradycyjnymi i kompletami kombajnami gdzie w jednym meblu łączy się kilka funkcji. Wiek dziecka, jego potrzeby i gust, a także powierzchnia pokoju będą miały wpływ na to jakie meble dziecięce wybrać.

Przede wszystkim wygoda

Praktycznym rozwiązaniem, szczególnie polecanym do niewielkich wnętrz są meble kombajny, które łączą w sobie kilka funkcji. Zwykle to połączenie miejsca do spania z biurkiem oraz przestrzenią do przechowywania, na przykład z szafą. Pozwala to oszczędzić sporo miejsca, a reszta pokoju dzięki temu w naturalny sposób staje się swobodną przestrzenią do zabawy. Dobrym rozwiązaniem przy małym wnętrzu jest także łóżko piętrowe, pod którym urządzone jest miejsce do pracy z biurkiem i szafkami. Dzięki temu przestrzeń jaką dysponujemy jest zaaranżowana w stu procentach.

Bezpieczeństwo równie ważne

Wybierając meble dziecięce zwykle zwracamy uwagę przede wszystkim na wygląd, estetykę oraz cenę zestawów. Równie ważne jest jednak bezpieczeństwo mebli – więcej tutaj. Należy sprawdzić czy bezpieczeństwo mebli jest potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Najbezpieczniejsze są materiały naturalne jak drewno. Płyty mogą już bowiem zawierać szereg szkodliwych substancji. Żeby ograniczyć ryzyko alergii wybierajmy meble dziecięce o prostych kształtach łatwych do czyszczenia. W tym samym celu warto unikać zbyt wielu tekstyliów we wnętrzu szczególnie baldachimów nad łóżkiem, puchatych narzut i poduszek oraz ciężkich, grubych zasłon i firan. Unikajmy też ostrych krawędzi, które mogą być źródłem urazów. Szuflady powinny być zaopatrzone w mechanizmy hamujące, które pozwolą uniknąć przycięcia palców. Unikajmy elementów szklanych, chociaż wyglądają ładnie jednak szklane witrynki są po prostu niebezpieczne.

Meble, które rosną z dziećmi

Warto wybierać meble, które będą używane z powodzeniem przez przedszkolaka i nastolatka. To możliwe. Przede wszystkim wybierajmy meble o prostych kształtach oraz neutralnych kolorach. Cały charakter możemy nadać pokojowi dzięki odpowiednim dodatkom, które łatwo zmienić. Warto kupując łóżko dla niemowlaka od razu zaplanować takie, jakie będzie można przekształcić w tapczanik dla większego dziecka.

Similar Posts:

Leave a Comment