Ubezpieczenie OC – Zielona Karta

Ubezpieczenie OC - Zielona Karta

Wyjeżdżając za granicę samochodem trzeba mieć świadomość, że posiadane ubezpieczenie może nie obowiązywać w kraju, do którego się udajemy. W przypadku ubezpieczenia OC, od wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, krajowa polisa obowiązuje w pełni we wszystkich krajach członkowskich. Gdy decydujemy się na wyjazd do krajów nie będących częścią paktu, konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia OC Zielona Karta.

Zielona karta to dokument dla osób, które wyjeżdżają poza Unię Europejską udowadniający, że dana osoba posiada ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Popularna nazwa pochodzi od zielonego koloru potwierdzenia – tak na prawdę pełną nazwą jest „Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego”. Treść przetłumaczono na angielski i francuski, aby każdy mógł ją zrozumieć. Kraje, w których posiadanie ubezpieczenia OC Zielonej Karty jest obowiązkowe to Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Mołdawia, Maroko, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja i Ukraina. Warto wspomnieć, że nie każdy ubezpieczyciel oferuje ubezpieczenia do każdego ze wskazanych państw. Z tego powodu w sprawie poszczególnych przypadków należy dowiadywać się indywidualnie.

Zakres odpowiedzialności

Zakres odpowiedzialności z tytułu ubezpieczenia OC Zielona Karta jest taki sam jak w przypadku krajowej polisy. W przypadku powstania szkody z naszej winy, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy u poszkodowanego. Jeśli dojdzie do wypadku wystarczy oderwać część karty. Będzie to podstawa do wystąpienia do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów.

Ile kosztuje Zielona Karta i jak długo obowiązuje?

Zielona karta obowiązuje na okres od 15 dni do roku. Z reguły jest ona wykupywana, gdy w planach jest wyjazd wakacyjny. Z tego powodu najczęściej wybierany okres ubezpieczenia to miesiąc. Niektórzy ubezpieczyciele dołączają Zieloną Kartę w gratisie, gdy klient wykupi u nich podstawowe OC. U pozostałych średni koszt na miesiąc waha się w granicach 100-300 złotych. Nie jest to mało, ale pozwala uniknąć stresu i nieprzyjemności w przyszłości.

Zobacz ofertę ubezpieczenia OC zielona karta w Gothaer.

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *