Jak wyleczyć grzybicę stóp i paznokci?

Jak wyleczyć grzybicę stóp i paznokci?

Grzyby bardzo lubią ciepło oraz wilgoć, dlatego bardzo chętnie atakują właśnie stopy. Są osoby, które są bardziej podatne na zakażenie. Kto jest w grupie podwyższonego ryzyka? Jakie są objawy grzybicy stóp, a jakie grzybicy paznokci? Czy oba rodzaje zakażenia leczy się w ten sam sposób?

Grzybica stóp: przyczyny i objawy

W przypadku, gdy zakażenie grzybami obejmie stopy, to pierwsze objawy będą widoczne między czwartym a piątym palcem. W przestrzeniach między tymi palcami skóra stanie się zaczerwieniona, będzie się łuszczyć i pękać. Z czasem zacznie też bardzo mocno swędzieć i piec. Grzybicą można zarazić się bardzo łatwo zapominając zabrać ze sobą na basen jednorazowe klapki, chodząc boso w przymierzalni czy w hotelowym pokoju. Na zachorowanie bardziej narażone są osoby chore na cukrzycę czy choroby układu krążenia.

Objawy grzybicy paznokci

Pierwszy objaw to białe lub kremowe przebarwienia, które pojawiają się na paznokciach. Po pewnym czasie paznokcie rogowacieją, płytka staje się żółta, krucha, matowa, łamliwa. Przy bardzo zaawansowanej grzybicy płytka staje się bardzo ciemna, niemal brązowa. Objawem grzybicy paznokci – podobnie jak grzybicy stóp – jest również świąd. O grzybicy świadczy również brzydki zapach stóp.

Zwalczamy grzybicę stóp i paznokci

Przy pierwszych objawach grzybicy można posmarować stopy preparatami miejscowymi sprzedawanymi bez recepty. Skórę, która została zaatakowana prze grzyby należy smarować cienką warstwą środka, który zawiera chlorowodorek terbinafiny (np. Tenasil, Terbiderm, Tenasil, Undofen Max) lub flutrimazolu – na przykład Micetal. W przypadku grzybicy paznokci nie ma na ten moment środka bez recepty, który działałby skutecznie; w przypadku grzybicy paznokci najbardziej skutecznie działają preparaty doustne – może je zapisać tylko lekarz. Najczęściej w przypadku grzybicy paznokci stosowane są przeciwgrzybicze antybiotyki. Terapię wspierają leki miejscowe, które najczęściej mają postać lakierów. Najnowszą formą leczenia jest metoda laserowa.

Similar Posts:

Leave a Comment