Jakość życia na emeryturze

Jakość życia na emeryturze

Kiedy przechodzimy wreszcie na upragnioną emeryturę, jest rzeczą oczywistą, że również potrzebujemy środków do życia. Jako, że fundusze, które oferuje państwowa emerytura najczęściej nie wystarczają nam na podstawowe potrzeby większość z osób starszych zamiast wypoczywać po kilkudziesięciu przepracowanych latach, szuka wszelkiego sposobu na to, aby zarobić trochę grosza.

Państwo w tym wypadku jest bezwzględne i mówi jasno: albo emerytura albo praca. Według obowiązujących w Polsce przepisów, nie można jednocześnie pobierać emerytury oraz być zatrudnionym na etacie w firmie.

Starsi i młodsi pracownicy

 

Z jednej strony państwo chce chronić młode osoby, które po ukończeniu szkoły szukają pracy i mają z tym wielkie trudności, ponieważ na ich miejsce za półdarmo jest w stanie pracować emeryt, a z drugiej strony nie pozwala dorobić sobie emerytowi, który pobiera od państwa emeryturę. Każda ze stron ma tutaj swoje racje i dyskusja na ten temat jest z góry skazana jest na konflikty. Gdyby emerytura była na właściwym poziomie to starsze osoby nie szukały, by dodatkowego zarobku. Jednak czy na pewno to państwo jest od tego, aby zadbać o nasze oszczędności na starość? Czy to właśnie nie my sami za młodu powinniśmy odkładać pieniądze na naszą emeryturę? Tak było przecież od zawsze, kiedy człowiek jeszcze nie słyszał o socjalizmie.

Świadczenie, a praca

 

Jeżeli emeryt chce pobierać świadczenia emerytalne od państwa, powinien rozwiązać wszystkie swoje dotychczasowe umowy o pracę. ZUZ może zawiesić nam świadczenie emerytalne, jeżeli mamy podpisaną umowę o pracę nawet poza granicami Polski. Jednak, aby pobierać emeryturę oraz mieć możliwość pracy na etacie wystarczy zaraz przed złożeniem wniosku do ZUS o przyznanie świadczenie emerytalnego rozwiązać umowę o pracę. Gdy ZUS przyzna nam już świadczenie, możemy ponownie podjąć pracę na umowę bez utraty emerytury. Na tym przykładzie widać niedoskonałość naszych przepisów. Państwo niby coś zakazuje, ale zarazem daje wiele możliwości, aby obejść dany przepis. Zanim zapadnie ostateczna decyzja, warto wziąć pod uwagę dostępne możliwości, jakie sugeruje nam rynek. Wiele z nich jest wartych naszej uwagi, wobec czego nie można o nich zapominać. Jeżeli chcesz czegoś więcej dowiedzieć się na temat dostępnych możliwości, to zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę informacje znajdujące się w Internecie. Korzystając z informacji, które są na nich udostępnione będziemy w stanie dokonać najlepszego wyboru pośród wszystkich możliwych.

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *