Rodzaje dachówek

Rodzaje dachówek

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć na etapie budowy domu. Co gorsza, jest to wybór, którego konsekwencje zwykle nie są widoczne natychmiast po jego podjęciu, ale dopiero po pewnym czasie. Już wcześniej warto więc dowiedzieć się, z jakimi dachówkami możemy mieć do czynienia, a także – jakie są charakterystyczne dla nich zalety i wady.

Dachówki ceramiczne i betonowe

Dachówki ceramiczne są wykonywane z gliny, którą wypala się w wysokiej temperaturze, charakteryzują się więc nie tylko długowiecznością, ale również wytrzymałością na uszkodzenia. Należy jednak liczyć się z tym, że mamy w ich wypadku do czynienia z dość ciężkimi pokryciami dachowymi, a i ich cena nie zawsze zachęca do dokonania zakupu. Z kolei dachówki betonowe określane też jako cementowe są wykonane z betonu. Ich wykończenie stanowi przeważnie szkliwo ceramiczne, stąd też z daleka przypominają swoje ceramiczne odpowiedniki. Ich cena nie jest już tak wygórowana, ma to jednak pewne konsekwencje, z istnienia których dobrze jest zdawać sobie sprawę. Tego rodzaju dachówki nie są tak trwałe, jak dachówki ceramiczne, choć ich niższa waga sprawia, że często decyzja o ich wykorzystaniu wydaje się jedyną, która znajduje uzasadnienie.

Podział dachówek ze względu na ich kształt

Przedstawiony powyżej podział dachówek dokonany w oparciu o materiał, z którego zostały wykonane, nie jest jedynym, z jakim mamy do czynienia. Bardzo popularny jest również ten, który odnosi się do ich kształtu. Mamy więc do czynienia z dachówkami karpiówkami, dachówkami zakładkowymi, dachówkami zakładkowymi przesuwnymi znanymi też jako suwakowe, a także z dachówkami tradycyjnymi o wyjątkowo szlachetnym wyglądzie. Obecnie największą popularnością cieszą się dwa pierwsze ich rodzaje. Karpiówka jest gładka, pozbawiona żłobień, dachówki układa się przy tym jedną na drugą, na łuskę lub na koronkę. Z kolei dachówki zakładkowe posiadają pojedynczy lub podwójny zamek i zdobywają sobie uznanie przede wszystkim ze względu na proste układanie i małe zużycie.

Sprawdź ofertę dachówek GERARD na stronie https://www.gerardroofs.pl/

Similar Posts:

Leave a Comment