Od czego zależy oprocentowanie lokaty

Od czego zależy oprocentowanie lokaty

Oprocentowanie lokaty to jeden z najważniejszych parametrów, po którym oceniamy czy lokata jest dla nas korzystna, czy też nie. Co jednak wpływ na to, jak wygląda oprocentowanie lokaty i od jakich czynników to zależy?

Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Lokata to najprościej mówiąc, odwrotna pożyczka. W przypadku kredytu gotówkowego bank pożycza nam pieniądze i zarabia na odsetkach, które jesteśmy zmuszeni zapłacić za tą pożyczkę. W przypadku lokaty dzieje się coś dokładnie odwrotnego. To my pożyczamy bankowi pieniądze, a raczej dajemy mu je na przechowanie, za co bank zapłaci nam na koniec lokaty odpowiednią ilość pieniędzy, określanych jako zysk. Lokata może być z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. To pierwsze oznacza, że bez względu na wpływ czynników zewnętrznych i wydarzenia finansowe, otrzymamy na koniec trwania lokaty taki zysk, jaki został zapisany w naszej umowie. W przypadku oprocentowania zmiennego, jego wysokość zależy od wielu czynników, jak choćby stopy procentowe czy poziom inflacji. Możemy w tym przypadku zarobić więcej niż przy oprocentowaniu stałym, ale też, jeśli czynniki nie będą dla nas korzystne, możemy otrzymać mniej pieniędzy.

Okres trwania lokaty

Niezwykle ważny jest też okres trwania lokaty oraz to jaką ilość pieniędzy zdecydowaliśmy się powierzyć do banku. W większości przypadków zasada jest bardzo prosta. Im dłużej oszczędzamy i im więcej zdecydowaliśmy się wpłacić na lokatę, tym korzystniejsze będzie oprocentowanie. Od tej zasady są jednak wyjątki. Chodzi tu o jedno lub trzymiesięczne okresy trwania lokat, które oferowane są przez bank wybranym klientom, jako promocyjne. Mimo stosunkowo krótkiego okresu oszczędzania oprocentowanie jest tu niezwykle korzystne i często klienci decydują się na założenie tego typu lokat, na których mogą szybko i bez problemu zarobić pieniądze. To jednak wyjątkowe okazje, które czynione są głównie celem pozyskania klientów spoza banku. Bardzo często też z otwarciem takiej lokaty wiążą się dodatkowe zobowiązania jak choćby założenie konta w danym banku.

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *