Podatki

Podatki

Jak mówi stare mądre przysłowie w życiu pewna jest tylko śmierć no i podatki. Co ciekawe podatki jeszcze kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu nie obowiązywały w formie tak skomplikowanej jak dziś, no ale widać w interesie pobierających podatki leży jak najbardziej to, aby nie można było się w nich zbytnio orientować.

Zacznijmy może od najnowszego przepisu, który znów dotyka kierowców. Chodzi o wszelkiego rodzaju transakcje kupna i sprzedaży samochodów. Niezależnie od miejsca zawarcia takich transakcji, czy będzie to autogiełda czy też transakcje te zawarte zostaną po prostu przez osoby prywatne, zarówno sprzedający jak i kupujący mają obowiązek, każdy osobno i w stosownym dla siebie urzędzie zgłosić obowiązek dokonania takiej transakcji.

firmy handlowe

PodatkiW razie jego zaniedbania możliwe jest, a raczej będzie po zmianie obecnych przepisów przyznanie grzywny, w różnej wysokości. Chodzi w przepisie tym o dwie zasadnicze rzeczy. Po pierwsze prawo, które stosować powinny firmy handlowe jak i osoby prywatne nakłada obowiązek zapłacenia podatku VAT za kupowany samochód. Brak takiego opodatkowania wpływać może rzecz jasna na cenę samochodu, ale jest to zabieg nielegalny który nie może być stosowany. Zresztą VAT płacimy w zasadzie wszędzie, czy to kupując wyposażenie domu czy też odwiedzając kluby.

firmy prawnicze

W zmianie tej chodzi jeszcze o jedną, ważną rzecz, a konkretnie o to, aby możliwe było określenie ostatniego właściciela samochodu, w celu stwierdzenia na kim dokładnie ciąży obowiązek ze złomowania samochodu, co także oczywiście kosztuje. Obowiązek tak zwanej utylizacji znacznie też utrudnia sprzedaż samochodu na części, ale to już osobna sprawa. O tym jak bardzo ciężko jest uniknąć podatków świadczyć może przykład tego, że w ostatnim czasie opodatkowano także firmy prawnicze, co do niedawana jeszcze nie było uregulowane, w tak precyzyjny sposób jak obecnie. Oczywiście nadal istnieją usługi, które opodatkowane nie są, a konkretnie korepetycje, czy inne podobne świadczenia, których skutecznie opodatkować się nie da.

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *