Sprężone powietrze i sprężarki

Sprężone powietrze i sprężarki

Powietrze jest substancją niezbędną dla ludzkiego życia. Dzięki niemu oddychamy i mogą zachodzić skomplikowane procesy biochemiczne. Jest cieczą bezwonną, bezzapachową oraz niepalną i bez smaku. Jeżeli zostanie odpowiednio sprężone. może być wykorzystywane jako nośnik energii do zasilania maszyn i urządzeń. Ponadto stosowane jest w pneumatycznych układach sterujących.

Sprężone powietrze i sprężarkiUrządzenia, które realizują sprężenie powietrza to sprężarki powietrza. Następnie składowane jest ono w specjalnych zbiornikach. Transport powietrza ze zbiornika jest prowadzony za pomocą rur i wężyków. Zanim powietrze trafi do zbiornika musi zostać oczyszczone ze wszystkich zanieczyszczeń, ponieważ mogą one doprowadzić do zapchania wylotu. Do usunięcia zanieczyszczeń stosuje się filtry. Mogę one pozbyć się np. oleju z powietrza.

Maszyny i urządzenia, które są napędzane sprężonym powietrzem, cechują się dużą trwałością i wytrzymałością na obciążenia. Jeżeli w maszynie pojawi się usterka napędu, może być ona szybko usunięta. Ponadto takie napędy nie ważą dużo, dlatego mogą być instalowane w wielu przypadkach. Ponadto, możliwe jest osiągnięcie bardzo dużej szybkości obrotowej, którą można płynnie regulować.

Najczęściej stosowanymi kompresorami są tłokowe oraz turbinowe. Przy wyborze źródła sprężonego powietrza należy zadać sobie pytanie, jaka ilość urządzeń lub maszyn będzie przez nie zasilana, jak często dane urządzenia będą pracować oraz jakie są warunki pracy danych urządzeń. Po dokładnej i rzetelnej analizie można przystąpić do zakupu sprzętu. Jednym z czołowych producentów jest Ingersoll Rand. Produkty tej firmy cechują się bardzo wysoką jakością, przez co są częstym wyborem dużych zakładów produkcyjnych.

Sprężarki powietrza są urządzeniami, które znajdują bardzo duże zastosowanie w przemyśle. Bardzo dużą zaletą tego typu napędu, w urządzeniach i maszynach, jest jego bezawaryjność i łatwość ewentualnej naprawy. Powietrze samo w sobie może być nośnikiem energii oraz informacji, przez co może być również wykorzystywane w pneumatycznych systemach sterowania.

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *