Rynek mieszkaniowy w Warszawie

Rynek mieszkaniowy w Warszawie

Warszawa to największe z polskich miast. Pod względem liczby mieszkańców dystansuje wszystkie inne, takie jak Kraków, Łódź czy Wrocław. Posiada najwyższy odsetek ludności napływowej, który rośnie w dość szybkim tempie.

Do stolicy ludzie przybywają w różnych celach. Większość szuka tu dobrze płatnej pracy, inni chcą studiować, kolejnych kusi wielkomiejski tryb życia, a jeszcze następni przyjeżdżają za innymi członkami rodziny, którzy wcześniej zdołali się osiedlić.

Rynek mieszkaniowy w WarszawieTa ogromna, jak na polskie warunki liczba ludności sprawia, że Warszawski rynek mieszkaniowy również jest bardzo dynamiczny. Miasto posiada setki różnych, mniejszych lub większych osiedli często zajmujących bardzo duże obszary. Niemal każdy deweloper w Warszawie co roku oddaje nowe inwestycje. Na te lokale chętni znajdują się błyskawicznie. Rynek wtórny również jest mocno rozwinięty, a ze względu na sporą rzeszę studentów oraz pracowników tymczasowych, liczba mieszkań do wynajęcia jest jeszcze większa niż liczba nowych nieruchomości.

Znaleźć więc mieszkanie w stolicy nie trudno. Jeśli ktoś jest zdecydowany, aby z tym miastem związać swoją przyszłość, wybór będzie miał bardzo szeroki, począwszy od żyjącego w ogromnym tempie Śródmieścia, aż po stosunkowo spokojne dzielnice na południowym i północnym wschodzie miasta. Używane i nowe mieszkania Warszawa oferuje w każdym zakątku.

Odstraszać mogą jednak ceny. Nieruchomości w stolicy są zdecydowanie najdroższe w Polsce, zarówno jeśli chodzi o rynek pierwotny, jak i wtórny. Ceny przekraczające 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy w niektórych dzielnicach nikogo nie dziwią. Na obrzeżach jest oczywiście taniej, ale i tak normą są ceny w granicach 7 czy 8 tysięcy za metr.

Wynajem mieszkań również nie należy do tanich. Choć konkurencja jest duża i wynająć mieszkanie można nawet w ciągu jednego dnia, to ceny i tak pozostają wysokie. Miesięczne stawki za pokój raczej nie schodzą poniżej 700 złotych, a za całe mieszkanie – poniżej 2000 zł. Mowa tu oczywiście o cenach średnich dla w miarę przyzwoitego standardu.

Ze względu na to, że nowe mieszkania Warszawa oferuje po bardzo wysokich cenach, ludzie często decydują się na zakup nieruchomości w którejś z ościennych miejscowości. W Piasecznie czy Konstancinie, nową nieruchomość można kupić już nawet za 5000 zł za metr. A ponieważ dojazd do stolicy na większości tras dobry, da się w miarę szybko dotrzeć do pracy albo uczelni. Z wynajmem jest oczywiście podobnie – im dalej od centrum, tym taniej.

Podsumowując, można stwierdzić, że choć niemal każdy deweloper w Warszawie buduje obecnie coś nowego, to rynek wtórny również ma się nieźle. Mieszkania są dość drogie, ale za to łatwo dostępne, więc z wyborem czegoś dla siebie nie powinno być problemu.

Similar Posts:

Leave a Comment