Rekordy świata dotyczące pizzy

10. Rekordy świata dotyczące pizzy

Pizza należy do jednych z najpopularniejszych dań świata – każdego roku zostaje sprzedanych około 5 miliardów kawałków tej potrawy. Tym tradycyjnym włoskim przysmakiem zajadają się niemal wszyscy. Nie dziwi zatem fakt, iż spora część rekordów świata dotyczy właśnie tego placka. Jakie są najciekawsze i najbardziej znane?

Najdłuższa pizza świata

Mieszkańcy amerykańskiego miasteczka Fontana (mieszczącego się w stanie Kalifornia) postanowili upiec pizzę charakteryzującą się rekordową długością. I ten zamiar się udał – 10 czerwca 2017 roku kucharze wespół z pomocnikami upiekli placek o długości 1930,39 metrów. Do przyrządzenia tej ogromnej potrawy zostało zużyte 8 ton ciasta, 2,5 tony sosu pomidorowego oraz 1,5 tony sera mozzarella.

Najostrzejsza pizza na świecie

Rekord świata w najostrzejszej pizzy globu należy do brytyjskiej restauracji Paul’s Pizza mieszczącej się w miejscowości Saltdean. Właściciel lokalu do produkcji swojego sztandarowego dania wykorzystał jedną z najbardziej pikantnych odmian papryki – Naga Yolokia. Jej pikantność w skali Scoville’a jest oceniana na 3 200 000 (dla porównania – gaz pieprzowy osiąga wynik 5 000 0000)

Tutaj warto też wspomnieć o tym, iż Polska także wie, co znaczy ostra pizza. Kraków jest tutaj polskim rekordzistą. To właśnie w tym mieście został ustanowiony polski rekord. Do pizzy wykorzystano kilka rodzajów papryk – chili, jalapeno, pepperoni, Carolina Reaper czy Trinidad Scorpion.

Najszybsza pizza świata

Pizza to danie wymagające odpowiedniej ilości czasu na jego przyrządzenie. Jednak Amerykanie każdego roku udowadniają, iż można to zrobić bardzo szybko. W corocznych Igrzyskach Pizzy padają kolejne rekordy w szybkości przygotowywania ciasta – obecny wynosi 33,94 sekundy. Taki czas wystarczył jednej z uczestniczek do przygotowania ciasta na pięć placków o średnicy 30 centymetrów.

Mówiąc o rekordach świata dotyczących pizzy warto tu jeszcze wspomnieć o tym, kto je jej najwięcej. Okazuje się, iż wcale nie są to Włosi lub Amerykanie, ale Norwegowie, którzy statystycznie zjadają 5,4 kilograma tego przysmaku. Można się domyślać, iż smakuje im każda pizza. Kraków i pozostałe miasta Małopolski zapraszają na pizzę nie tylko Norwegów.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/sosnowiec-c-h-plaza

Similar Posts:

Leave a Comment