Projektowanie elementów w programach cad

Projektowanie elementów w programach cad

Nowoczesne oprogramowanie komputerowe cad/cam ma za zadanie ułatwienie i przyśpieszenie projektowania części i różnego rodzaju elementów, w tym także bardzo skomplikowanych, takich jak formy wtryskowe. Proces projektowania może być tutaj w znacznym stopniu usprawniony przede wszystkim dzięki ogromnej bazie gotowych już elementów które można odpowiednio wykorzystać przy swoi projekcie.

Projektowanie elementów w programach cadWiele z nich oprogramowanie jest w stanie dopasowywać automatycznie, wraz ze zmieniającymi się warunkami czy rodzajem zastosowanych w danym projekcie podzespołów. W ten sposób między innymi usprawniono projektowanie form wtryskowych. W momencie gdy zmieniamy grubość czy rozstawienie poszczególnych elementów, które były już połączone w całość, oprogramowanie może automatycznie dobrać podobne, ale na przykład dłuższe łączenia, znacznie przyśpieszając tym samym proces projektowania.

Zawsze też, przy zastosowaniu inżynierii odwrotnej, możemy wprowadzić do oprogramowania swoje własne elementy, zarówno te stosunkowo niewielkie jak i gotowe już formy wtryskowe. Samo to jednak to zdecydowanie za mało, aby móc mówić o odpowiednim wsparciu procesu projektowania form wtryskowych.

Dlatego też nowoczesne oprogramowanie komputerowe, które ten proces usprawnia, wyposażone jest w wiele dodatkowych funkcjonalności. Bardzo  przydatną jest możliwość symulacji, podczas której możliwa jest także symulacja wtrysku, na przykład gazu po odpowiednio dobranym przez projektanta ciśnieniem. Wtedy projektowanie form wtryskowych może być o wiele sprawniejsze bowiem w każdej chwili mamy możliwość dokładnego sprawdzenia jak dany element zachowa się w konkretnych warunkach.

Symulacja obejmuje także ewentualne odkształcenia i wypaczenia. Tego rodzaju niedoskonałości mogą być też przewidywane już na etapie samego projektowania. Co bardzo istotne możemy też zaprojektować wiele poszczególnych elementów osobno, po czym przy pomocy zaawansowanych narzędzi oprogramowanie cad jest w stanie połączyć je w jedną, funkcjonalną całość.

Zobacz również: http://www.visicadcam.pl/flow

Similar Posts:

Leave a Comment