Kredyt hipoteczny na mieszkanie a wiek kredytobiorcy

Kredyt hipoteczny na mieszkanie a wiek kredytobiorcy

Kredyty hipoteczne od kilku lat należą do bardzo popularnych. Spora część kredytobiorców przeznacza ten kredyt na zakup mieszkania. Spłata kredytu hipotecznego wziętego na zakup mieszkania trwa co najmniej 25 lat. W związku z tym występuje bardzo duża różnica między wiekiem, w który kredyt jest brany, a tym w którym zostanie on spłacony. Czy w przypadku dużego i długoterminowego kredytu banki biorą pod uwagę wiek kredytobiorcy?

Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że w przypadku kredytu hipotecznego bank zwraca szczególną uwagę na to, ile kredytobiorca ma lat. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, to banki zwracają uwagę na wiek kredytobiorcy, gdyż chcą zyskać w miarę dużą pewność, że kredyt zostanie spłacony.

Minimalny wiek

Z pewnością dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, iż banki biorą pod uwagę minimalny wiek kredytobiorcy. Znalezienie banku, w którym kredyt otrzyma osoba, która ma mniej niż 18. lat jest w zasadzie niemożliwe. Są nawet w naszym kraju banku, które zachowują jeszcze dalej posuniętą ostrożność. W tych bankach szans na kredyt nie mają osoby, które nie ukończyły 21. roku życia. Swoje mniej lub bardziej restrykcyjne podejście banki tłumaczą tym, że w przypadku młodszych osób ryzyko kredytowe jest bardzo duże oraz brakiem dojrzałości tych osób.

Maksymalny wiek

Jeśli chodzi o maksymalny wiek, to banku nie interesuje to, ile kredytobiorca ma lat w dniu składania wniosku o kredyt. W przypadku wieku maksymalnego brany pod uwagę jest wiek, który kredytobiorca osiągnie, gdy będzie płacił ostatnią ratę. Oznacza to, że nawet w pewnym wielu również można otrzymać kredyt na mieszkanie. Kredyt hipoteczny nie należy poza zasięgiem na przykład osób po 60. roku życia. Wystarczy, że osoby w tym wieku będą posiadać wysoki wkład własny i rozłożą spłatę kredytu nie na 25 lat, ale na przykład na 15. Oczywiście osoby starsze mają mimo wszystko mniejsze szanse na kredyt hipoteczny niż osoby młode. W najlepszej sytuacji są osoby, które mają około 30 lat. Ich szanse na kredyt hipoteczny są największe.

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *