Kredyt budowlano-hipoteczny: jeden z rodzajów kredytów hipotecznych

Kredyt budowlano-hipoteczny: jeden z rodzajów kredytów hipotecznych

Wśród kredytów hipotecznych wyróżniamy kilka rodzajów, jednym z nich jest kredyt budowlano-hipoteczny. Jest to kredyt, który może zostać przyznany nie tylko osobom prywatnym, ale także spółdzielniom mieszkaniowym czy deweloperom.

Kredyt budowlano-hipoteczny tym różni się od zwykłego kredytu hipotecznego na budowę domu tym, że do wniosku kredytowego musimy dołączyć kosztorys budowy. Jeśli bank przyzna nam kredyt, będzie go rozliczał na podstawie faktur, które będziemy musieli przedstawiać. Środki z kredytu budowlano-hipotecznego możemy przeznaczyć na budowę domu.

Przyznana kwota kredytu może zostać wypłacona przez bank w całości; częściej jednak banki wypłacają ją w transzach

Decydując się na złożenie wniosku o udzielenie kredytu budowlano-hipotecznego musimy pamiętać o tym, że budowa domu musi zakończyć się maksymalnie po trzech latach. O tym, czy nie będzie musiała zostać zakończona wcześniej, zadecyduje zakres przewidzianych przez nas prac. Przez okres trzech lat w spłacie kredytu będziemy mieli tak zwaną karencję. Oznacza to, że przez okres maksymalnie trzech lat będziemy płacić niższe raty. Na naszą ratę złoży się w tym czasie tylko część odsetkowa, dopiero po upływie trzech lat (a więc w chwili, gdy prace przy budowie domu powinny zostać zakończone) doliczona zostanie również część kapitałowa. To, jak długo przyjdzie nam płacić wyższe raty zależy od tego, na jak długo pożyczymy od banku pieniądze.

Kredyty budowlano-hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, możemy wnioskować o to, aby bank udzielił go nam nawet na czterdzieści lat

Jeśli bank podejmie decyzję, że przyznany kredyt będzie nam wypłacał w transzach, to każdą kolejną transzę otrzymamy dopiero, gdy kolejne etapy budowy zostaną zakończone. Ile transz wypłaci nam bank, zależy od tego, jaki harmonogram prac budowlanych przedstawiliśmy składając wniosek o kredyt. Kolejną transzę kredytu bank przeleje na nasze konto pod warunkiem, że dostarczymy faktur za zakupione materiały budowlane oraz za prace, które zostały na budowie domu wykonane.

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *