Kiedy nie warto inwestować w okna energooszczędne?

Kiedy nie warto inwestować w okna energooszczędne

Zakup okien energooszczędnych lub pasywnych nie będzie się opłacał osobom, które mieszkają w słabo zaizolowanym budynku. Im większe zapotrzebowanie energetyczne domu, tym mniejsza opłacalność całego przedsięwzięcia.

Wiele starszych budynków jednorodzinnych nie posiada odpowiedniej izolacji. Dlatego zakup okien energooszczędnych staje się zbędnym wydatkiem.  Jak widzieliśmy w kalkulacjach, oszczędności zależą też od rodzaju stosowanego opału. Jeśli budynek został wyposażony w kocioł na paliwo stałe, to oszczędności wynikające z zakupu energooszczędnych okien będą niewielkie. Inwestycja zwróci się dopiero po upływie kilkunastu lat. Przede wszystkim w nowobudowanych, dobrze zaizolowanych domach o niskim współczynniku zapotrzebowania na energię grzewczą. Nowoczesne materiały budowlane sprawiają, że roczne zapotrzebowanie energetyczne budynków staje się coraz mniejsze. Średnie zapotrzebowanie domów energooszczędnych wynosi ok. 70 Kwh/(m2 x rok). Zapotrzebowanie w domach pasywnych jest jeszcze mniejsze i nie przekracza 15 Kwh/(m2 x rok). Aby osiągnąć tak niski wynik trzeba zainwestować w lepszej jakości materiały wykończeniowe, a także w energooszczędne okna.

Zastosowanie standardowych przeszkleń miałoby istotny wpływ na zwiększenie zapotrzebowania energetycznego.

Opłacalność zakupu okien energooszczędnych zależy od wielu indywidualnych czynników. Dlatego warto wykonać własną kalkulację kosztów i potencjalnych oszczędności. Pamiętajmy też, że okna energooszczędne mogą być montowane jedynie w pomieszczeniach, które posiadają skuteczną wentylację. Niegdyś część wentylacji stanowiły same futryny. Jednak współczesne, energooszczędne pakiety nie przepuszczają powietrza, ani wilgoci. Dlatego systemy wentylacyjne muszą być w pełni sprawne. Jest to szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń ogrzewanym gazem oraz paliwem stałym. Jeżeli szukasz informacji na temat podobnego rozwiązania to zdecydowanie powinieneś przejrzeć dostępne w Internecie możliwości, a dzięki nim dowiecie się, co dla was będzie najlepsze. Wykorzystanie możliwości internetowych pozwala znacząco oszczędzić czas. Zdecydowanie warto korzystać z podobnych wariantów, które zdobywają coraz to większe zainteresowanie.

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *