Jak wyleczyć łupież pstry?

Jak wyleczyć łupież pstry?

Infekcje grzybicze najczęściej wywołują drożdżaki. Do chorób, które wywołują te grzyby należy między innymi łupież pstry. Jak się on objawia? Kto jest najbardziej narażony na ten rodzaj łupieżu? Jakie leki można zastosować, aby się go pozbyć?

Jak objawia się łupież pstry?

Drożdżaki żyją normalnie na naszej skórze nie czyniąc nam żadnej szkody. Kiedy jedna zajdą okoliczności sprzyjające ich nadmiernego namnażaniu się, może pojawić się na przykład łupież pstry. Chorobie sprzyjają takie czynniki jak: obniżona odporność organizmu, nadmierna potliwość, tłusta skóra, doustna antykoncepcja. W grupie ryzyka się także osoby, które przechodzą kurację lekami sterydowymi oraz osoby, które przebywały w ciepłym i wilgotnym klimacie. Łupieżem pstrym można bardzo łatwo zarazić się w gabinetach kosmetycznych, których personel nie dba o przestrzeganie zasad higieny. Zakażenie grozi także na publicznych kąpieliskach.

Jakie są objawy?

Łupież pstry najczęściej pojawia się na plecach między łopatkami, na dekolcie, ramionach, klatce piersiowej. Nie wykluczone jest jednak pojawienie się zmian również w częściach ciała. O chorobie świadczą plamy, które mogą mieć beżowe lub brunatno-różowe zabarwienie; bardzo często plamy te zlewają się.

Jak leczy się łupież pstry?

Łupieżu pstrego nie da się wyleczyć domowymi sposobami. W leczeniu stosowane są specjalistyczne leki o działaniu miejscowym. Z reguły są to maści nanoszone bezpośrednio na skórę, w których składzie jest ketokonazol lub klotrimazol. Wspomagająco do pielęgnacji ciała oraz włosów należy używać szamponów, mydeł, kremów i balsamów zawierających substancje przeciwgrzybicze. W składzie tych kosmetyków jest zarówno ketokonazol jak również selen, cyk i kwas salicylowy. Leczenie środkami miejscowymi nie zawsze jest skuteczne, wtedy włącza się również leki doustne. Środki imidazolowe trzeba zażywać przez około dwa tygodnie; łupież pstry lubi powracać, wtedy również zaleca się stosowanie leków doustnych.

Łupieżu pstrego nie da się wyleczyć w ciągu kilku dni.

Similar Posts:

Leave a Comment