Jak lek pomoże na ból głowy?

Jak lek pomoże na ból głowy?

Bardzo często w przypadku bólu głowy wybieramy tabletki przeciwbólowe, które należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Do leków tych należą między te, w których składzie jest kwas salicylowy albo ibuprofen. Do leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty należy również paracetamol; to lek, który nie ma działania przeciwzapalnego. Jak zażywać bezpiecznie zarówno leki z grupy NLPZ jak i te z paracetamolem?

W jakich sytuacjach warto sięgać po niesteroidowe leki przeciwzapalne?

Zdaniem lekarzy nie można z góry określić, która substancja przeciwbólowa zawarta w popularnych lekach na ból głowy w przypadku danej osoby okaże się najbardziej skuteczna, a która nie przyniesie nawet najmniejszej ulgi. Zawsze jest to kwestią indywidualną, nie ma leku, który pomoże wszystkim osobom bez wyjątku. W przypadku bólu głowy warto więc opierać się na osobistych doświadczeniach; z reguły jest tak, że lek, który pomógł nam poprzednim razem, również gdy kolejny raz będzie bolała nas głowa, również nam pomoże. Musimy też pamiętać o szczególnych sytuacjach w naszym życiu, w których niektóre substancje przeciwbólowe są szczególnie groźne. Dotyczy to osób, które chorują na serce, mają chorą wątrobę lub wrzody. Leki przeciwbólowe mogą być niebezpieczne także dla kobiet w ciąży, a raczej dla ich nienarodzonego dziecka.

Substancje przeciwbólowe: jak działają?

Jedną z najstarszych substancji przeciwbólowych jest kwas acetylosalicylowy, który wchodzi w skład między innymi aspiryny. Kwas acetylosalicylowy sprawdza się zarówno w przypadku bólów głowy jak również bólów zębów, krzyża, pleców, mięśni. Substancja ta działa również przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Kwas acetylosalicylowy jest wchłaniany w żołądku, zażywane w nadmiarze środki z nim mogą uszkodzić śluzówkę żołądka – nie powinny ich stosować wrzodowcy. Po aspirynę można sięgnąć, gdy dokucza nam kac. Preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy nie należy podawać dzieciom poniżej 12. roku życia. W aptekach jest również duża grupa leków z paracetamolem – nie można ich zażywać na ból głowy po udanej imprezie.

Similar Posts:

Leave a Comment