Jak dbać o swoją wiarygodność płatniczą?

Jak dbać o swoją wiarygodność płatniczą?

Słysząc skrót „KRD” nasze myśli biegną w kierunku wszystkich tych, którzy nieterminowo wywiązywali się ze swoich zobowiązań. Tymczasem nie powinno tak być, gdyż w bazie tej odnotowywane są również pozytywne informacje o dłużnikach.

Niewiele osób wie sprawę, iż wywiązując się sumiennie z wszelkich zobowiązań finansowych można budować swoją wiarygodność płatniczą.

Na czym polega wiarygodność pożyczkobiorcy?

 

Jest ona szczególnie ważna zarówno wtedy, gdy chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny w banku czy drobną chwilówkę w instytucji parabankowej. Wiarygodność płatnicza tworzona jest na podstawie wpisów gromadzonych przez instytucje takie jak BIG czy BIK. Znajdują się tam dane pozytywne jak i negatywne. Zatem jeśli zalegamy z ratą kredytu, zapłatą rachunku za telefon czy inną usługę – taka informacja będzie odnotowana. Zatem, sumienność w regulowaniu wszelakich zobowiązań finansowych się opłaca, gdyż dzięki temu budujemy swój wizerunek, jako osoby godnej zaufania i rzetelnej.

Warto być rzetelnym w spłatach kredytów

 

Im dłużej utrzymujemy status osoby wiarygodnej, tym łatwiej o zaciągnięcie nowych zobowiązań i to na coraz większe kwoty. Przy udzielaniu kredytu bankowego szczególnie ważne będą zapisy odnotowane w BIKu. Jednakże, gdy staramy się o pożyczkę z firmy pożyczkowej, która udziela środków finansowych z pominięci tej bazy danych, przyda się dobre świadectwo wystawione przez BIG czy KRD. Jak pisano w Internecie, mimo iż instytucje te nie sprawdzają danych z BIKu, to nie mogą sobie pozwolić na brak jakiejkolwiek weryfikacji. Pozytywna historia płatnicza zawsze wpłynie pozytywnie na negocjowane warunki umowy kredytowej, czy pożyczkowej. Ponadto, sama procedura weryfikacyjna może ulec skróceniu ze względu na pozytywne informacje o potencjalnym kliencie w dostępnych bazach danych. Tak samo łatwiej będzie nam negocjować z firmami sprzedającymi sprzęty AGD czy RTV w systemie ratalnym. Naszą sumienność w regulowaniu zobowiązań monitorują również inni przedsiębiorcy – np. dostawcy usług telekomunikacyjnych, gazu, prądu itp.

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *