Jak bezpiecznie kupować leki przez internet?

Jak bezpiecznie kupować leki przez internet?

Przybywa osób, które kupują środki medyczne i leki przez internet. Jest to bardzo wygodna forma dokonywania zakupów. Czy jest ona jednak bezpieczna? Jak nie dać się oszukać?

Legalna sprzedaż w internecie obejmuje tylko sprzedaż medykamentów, które są wydawane bez przepisu lekarza. W internecie możemy więc kupić wyłącznie leki OTC (bez recepty), suplementy diety, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia dietetycznego i wyroby medyczne. Leki, które są wydawane na receptę, możemy je zamówić w jednej z internetowych aptek. Trzeba je jednak odebrać osobiście, wręczając farmaceucie receptę.

Jak poznać, że sprzedawca jest uprawniony do sprzedaży leków?

W internecie można dzisiaj kupić resztki leków kupionych na receptę od osób prywatnych, anaboliki, antybiotyki. Powinniśmy się wystrzegać ich kupowania. Nie mamy pewności, czy do sprzedaży nie są oferowane leki, które zostały sfałszowane, wycofane ze sprzedaży z uwagi na ich negatywny wpływ na organizm, środki źle przechowywane lub przeterminowane. Pamiętajmy więc, aby resztki leków, które pozostały nam po kuracji możemy oddać do apteki (zostaną przekazane do utylizacji), a zakupów w sieci dokonywać rozsądnie. Do internetowej sprzedaży leków są uprawnione tylko apteki i punkty apteczne, które posiadają odpowiednie zezwolenie. Wydaje je Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Możemy sprawdzić, czy wybrana przez nas apteka posiada takie zezwolenie. Na stronie apteki/punktu aptecznego, które działają w sposób legalny powinno znajdować się specjalne logo: biały krzyż z czterema paskami w tle: trzy są w różnych odcieniach zieleni, jeden jest szary. Pod logo umieszczona jest flaga Polski lub innego państwa na terenie, które działa apteka.

Jak odebrać leki?

Zdecydowanie najlepiej będzie, jeśli odbierzemy je w aptece lub zostaną nam dowiezione przez kuriera. Złym pomysłem jest dostarczenie zamówionych produktów medycznych do paczkomatu lub wysyłanie ich pocztą. Pamiętajmy, że niektóre z nich wymagają przechowywania i transportu w specjalnych warunkach.

Similar Posts:

Leave a Comment