Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego: czy można czuć się bezpiecznie?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego: czy można czuć się bezpiecznie?

Zagranicznym wyjazdom śnieżna zima. Zimą w góry tłumnie wyruszają miłośnicy białego szaleństwa, wielu z nich wyrusza na europejskie lodowce. Na stoku o wypadek jest bardzo łatwo. Na ewentualnych kosztach leczenia można zaoszczędzić zabierając ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą wydają wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki Karcie mamy prawo skorzystać z opieki medycznej na identycznych zasadach, jak obywatele państwa na terytorium, którego przebywamy. Czy to jednak pozwoli nam na bezstresowy wypoczynek?

Z jakich świadczeń można skorzystać mając EKUZ?

Gdy za granicą nagle rozchorujemy się czy złamiemy nogę, będziemy mogli zgłosić się do przychodni lub wezwać lekarza bez obawy, że leczenie będzie nas bardzo drogo kosztować. Ale musimy spełnić jeden warunek: musimy wybrać wyłącznie placówkę publicznej służby zdrowia. Karta nie może zostać wykorzystana, jeśli za granicą mamy leczenie planowe. Na podstawie karty EKUZ nie możemy więc planować leczenia zębów czy choroby przewlekłej. Posiadając kartę EKUZ w razie zachorowania nie uchronimy się przed wszystkimi opłatami. Na przykład w Niemczech zapłacimy zarówno za pierwszą wizytę u lekarza, jak i za pobyt w szpitalu. Karta EKUZ nie obejmuje także kosztów akcji ratunkowych ani zwrotu kosztów transportu medycznego do kraju. Dlatego warto ubezpieczyć się dodatkowo.

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie kosztów leczenia?

Kupując polisę sprawdźmy przede wszystkim, jakie świadczenia zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto też dowiedzieć się o sposób zwracania kosztów za leczenie. Najbardziej korzystna dla osoby ubezpieczonej jest sytuacja, gdy rachunki za opiekę medyczną są zwracane przez towarzystwo ubezpieczeniowe natychmiast. Mniej korzystna opcja to zwrot kosztów po powrocie do kraju; koszty leczenia za granicą mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Polisa powinna pokrywać koszty akcji ratunkowych oraz transportu medycznego. Osoby, które chorują na cukrzycę czy mają nadciśnienie, powinny wybrać polisę, która uwzględnia ryzyko związane z chorobami przewlekłymi.

Similar Posts:

Leave a Comment