Do czego służą przetworniki ciśnienia?

Do czego służą przetworniki ciśnienia?

Ciśnienie jest niezbędne w wielu procesach wykonywanych w zakładach przemysłowych. To ono jest więc wartością, która w przemyśle mierzona jest naprawdę bardzo często. Do pomiarów ciśnienia w różnych gałęziach przemysłu służą urządzenia o nazwie przetwornik ciśnienia.

Jakie rodzaje przetworników ciśnienia wykorzystuje przemysł?

Czujnik pomiarowy to najważniejszy element, z którego zbudowany jest przetwornik ciśnienia. Z uwagi na zasadę działania urządzenia te zostały podzielone na:

  • przetworniki tłokowe;
  • parametryczne;
  • sprężyste;
  • hydrostatyczne czyli cieczowe.

Najprostsze, mechaniczne przetworniki ciśnienia z uwagi na to, że większość procesów przemysłowych jest obecnie zautomatyzowanych są wykorzystywane już coraz rzadziej. W tych najbardziej prostych urządzeniach jako element sprężysty wykorzystywana jest membrana, rurka Bourdona albo mieszek. Najbardziej zaawansowane, wykorzystywane na chwilę obecną w przemyśle przetworniki ciśnienia składają się dodatkowo z czujnika i miernika. W tych zakładach przemysłowych, które są zautomatyzowane korzysta się z przetworników elektronicznych, które są wyjątkowo precyzyjnymi urządzeniami. Zakres ciśnienia, które można zmierzyć przy pomocy przetworników ciśnienia jest bardzo szeroki. W zależności od typu przetwornika i metody pomiaru można zmierzyć ciśnienie o wartości kilku tysięcy barów.

Branże, które korzystają z przetworników ciśnienia

Przetworniki ciśnienia to urządzenia wykorzystywane w wielu branżach. Korzysta z nich między innymi przemysł farmaceutyczny, spożywczy i chemiczny. W tych branżach stosuje się przetworniki, które można w łatwy sposób wyczyścić. Przetworniki ciśnienia wykorzystuje także przemysł energetyczny i chemiczny. Można spotkać je także w urządzaniach biomedycznych, otwartych lub zamkniętych zbiornikach, rurociągach. W zależności od tego w jakim środowisku będą pracować, umieszcza się je w obudowach wykonanych z bardzo różnych materiałów. Są między innymi takie, których obudowa została wykonana z metalu odpornego na działanie kwasów.

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *