Czy kolonie to dobre rozwiązanie dla moich dzieci?

Czy kolonie to dobre rozwiązanie dla moich dzieci?

Wyjazdy wakacyjne to już norma, a coraz częściej decydujemy się wysyłać nasze dzieci na specjalne zorganizowane obozy tylko dla osób młodych. Taki zorganizowany wypoczynek daje nam, rodzicom, urlop od codziennej monotonii, a dzieci… No właśnie. Czy dla nich takie kolonie to też korzyść? A może lepiej wyjechać gdzieś z całą rodziną?

Kolonie tematyczne

Jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o kolonie młodzieżowe jest to, że są to wyjazdy zorganizowane. Nie chodzi oczywiście tylko o to, że ktoś załatwi noclegi czy podstawi autokar bądź wynajmie czarter. Zorganizowanie odnosi się przede wszystkim do tego, że w czasie wyjazdu będzie co robić. Kolonie młodzieżowe początkowo miały formę przede wszystkim wyjazdów językowych, na których nasze dzieci szlifowały swój angielski czy niemiecki w czasie wypoczynku. Teraz rynek jest już znacznie bardziej konkurencyjny i trzeba dzieciom zaoferować coś więcej.

Obecnie kolonie młodzieżowe związane są z różnymi zainteresowaniami, nie tylko typowo sportowymi jak żeglarstwo czy kolarstwo, ale na przykład także z kulturą Japonii, survivalem, programowaniem i wieloma podobnymi, bardziej złożonymi kwestiami.

Bezpieczna samodzielność

Istotną sprawą, na którą uwagę zawsze zwracają zwolennicy wysyłania dzieci na takie wyjazdy, jest budowanie ich niezależności. Najmłodsze dzieci, jakie mogą wyjeżdżać na tego typu wakacje, to najczęściej ośmiolatki, chociaż większość kolonii organizuje się dla dzieci trochę starszych, od 12 lat do dorosłości. W takim wieku dzieci mogą już się uczyć pełnej niezależności i często w czasie wyjazdów tego się od nich wymaga. W praktyce jednak jest to zależność pod kloszem, ponieważ w przypadku jakiegoś problemu, z którym dziecko nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie, natychmiast wkracza opiekun.

Opiekunowie to bardzo istotny element kolonii, ponieważ są to prawdziwi profesjonaliści. Posiadają kompetencje, dzięki którym zachęcają dzieci do samodzielności. Wiedzą, jak je motywować i w którym momencie zadziałać, by nie tłamsić ich inicjatywy.

Więcej na https://www.atas.pl/

Similar Posts:

Leave a Comment