Co zapewnia ubezpieczenie OC i AC

Co zapewnia ubezpieczenie OC i AC

Posiadacze samochodów osobowych, ciężarowych oraz motocykli mają obowiązek ubezpieczenia swoich pojazdów w zakresie OC. Polisa OC jest polisą obowiązkową, a za jej brak można zapłacić wysoką karę. Oprócz polisy OC część kierowców korzysta również z dodatkowych polis AC i minicasco.

 Obowiązkowe ubezpieczenie OC ma zapewnić ubezpieczonemu przejęcie przez ubezpieczyciela wszelkich konsekwencji finansowych z tytułu spowodowania wypadku. To firma ubezpieczeniowa zajmuje się likwidacją szkody i dokonuje niezbędnych rozliczeń pod warunkiem, że ubezpieczony sprawca kolizji czy wypadku nie był pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Wysokość składki z tytułu OC zależy jednak od wielu czynników, głównie od wieku i doświadczenia kierowcy oraz od wieku pojazdu, pojemności jego silnika czy też miejsca garażowania. Duży wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej w przypadku OC ma także bezszkodowa jazda kierowcy.

 Dodatkowe polisy ubezpieczeniowe

W wielu polisach OC występuje również minicasco – dodatkowa polisa, która pozwala posiadaczowi pojazdu na dodatkowe przywileje. Mogą oni skorzystać z holowania pojazdu do najbliższego warsztatu czy z dokonania drobnych napraw na miejscu. Część takich polis działa także poza Polską i wówczas może dodatkowo uprawniać do bezpłatnego transportu najbliższych do szpitala, w którym jest hospitalizowany ubezpieczony właściciel pojazdu.

 Dobrowolne ubezpieczenie

Ubezpieczeniem dobrowolnym, choć często wykupowanym, jest ubezpieczenie AC. To ubezpieczenie najczęściej kupowane jest w pakiecie z OC, choć w przypadku posiadaczy drogich samochodów czy samochodów kupowanych na kredyt jego posiadanie staje się koniecznością. W przypadku AC ochroną jest objęty właściciel pojazdu, który spowoduje wypadek czy kolizję. To z tego ubezpieczenia rozliczana jest szkoda, jakiej doznał jego samochód. AC również zapewnia bezpłatne holowanie oraz naprawdę samochodu w ramach posiadanej polisy. Jednak ze względu na dosyć wysoki koszt ubezpieczenia, które bezpośrednio zależy od wieku ubezpieczanego pojazdu, większość posiadaczy samochodów z niego rezygnuje.

Zobacz więcej: www.mtu24.pl

 

 

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *