Blachodachówka: czy warto ją wybrać na poszycie dachu?

Blachodachówka: czy warto ją wybrać na poszycie dachu?

W latach 90. w Polsce na pokrycia dachów zaczęto stosować blachodachówkę. Jak każdą nowość, początkowo blachodachówka była traktowana nieufnie; dzisiaj jest to jeden z częściej wybieranych materiałów na poszycia dachów nowych domów oraz tych poddawanych gruntownym pracom remontowym.

Jakie są zalety blachodachówki?

Jedną z największych plusów blachodachówki jest mała waga. Blachodachówka, mimo że składa się z kilku warstw jest materiałem stosunkowo lekkim. Na rynku dostępne są dwa typy blachodachówek:

  • modułowe;
  • w arkuszach.

Zaletą blachodachówek modułowych jest to, że mają one stosunkowo niewielkie wymiary. W efekcie ich montaż na dachu przebiega bardzo sprawnie i szybko. Blachodachówki w arkuszach produkowane są najczęściej na indywidualne zamówienie danego klienta. Długość pojedynczego arkusza może więc w przypadku tego typu blachodachówki wynosić nawet kilka metrów. W efekcie pokrycie dachu sprawia więcej trudności.

Z czego powstaje blachodachówka?

Blachodachówki produkowane są z kilku różnych materiałów. Najważniejszym z nich jest wykonany z blachy stalowej rdzeń, którego grubość może znacznie się różnić u poszczególnych producentów. Stalowy rdzeń jest z obu stron pokrywany warstwą ocynku oraz lakierowany. Im jego grubość jest większa, tym jakość blachodachówki jest wyższa. Przekłada się to na wydłużenie okresu gwarancji – w przypadku blachodachówek najwyższej jakości może on wynieść nawet 40 lat. Na powłokę pokrywającą stalowy rdzeń wykorzystywane są bardzo różne materiały, może to być na przykład poliuretan. Również rodzaj oraz grubość powłoki pokrywającej stalowy rdzeń decyduje o trwałości blachodachówki; dzięki powłoce blachodachówka jest mniej podatna na korozję i uszkodzenia mechaniczne, a do tego dzięki powłoce może mieć bardzo różny kolor.

Blachodachówka ma wiele zalet, jest więc dzisiaj chętnie wybierana na poszycia dachów. Sprawdza się nie tylko w budownictwie jednorodzinnym. W porównaniu z tradycyjnymi dachówkami ceramicznymi ma znacznie mniejszy ciężar. Szybki montaż to jeszcze jedna z zalet blachodachówek.

Similar Posts:

Leave a Comment