Biznes bez różowych okularów

Biznes bez różowych okularów

Ci, którzy mają już doświadczenie w prowadzeniu swoich biznesów doskonale zdają sobie z tego sprawę, ci którzy stawiają w nowej roli pierwsze kroki mogą tego nie być jeszcze do końca świadomi – prowadzenie własnej działalności gospodarczej to naprawdę ciężki kawałek chleba.

Chociaż w społecznej opinii zarządzanie własnym przedsiębiorstwem kojarzone jest przede wszystkim z prestiżem, sukcesem finansowym, namiastką władzy i wieloma przywilejami w rzeczywistości życie przedsiębiorców nie jest aż tak różowe jak mogłoby się wydawać.

Odpowiedzialność pracodawcy

 

Oczywiście jest w tym wiele prawdy, jednak kierowanie tak złożonym przedsięwzięciem to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Ogrom wyzwań wymusza doskonałe zarządzanie czasem, niezwykłą samodyscyplinę oraz konsekwencję w działaniu. Szeregowy pracownik, co niestety jest w dalszym ciągu dość powszechną praktyką, może próbować zrzucić winę na swoich współpracowników lub w inny sposób ukryć przed przełożonymi nieprofesjonalne działania. W zasadzie jedyną konsekwencją, jaka może spotkać niesolidnego fachowca po udowodnieniu mu winy jest wypowiedzenie stosunku pracy i/lub – w najgorszym przypadku, jeżeli dowiedziemy umyślnego działania na niekorzyść pracodawcy – zobowiązanie do naprawy wyrządzonych szkód.

Kto nadaje się na biznesmena?

 

Tymczasem biznesmen zawsze ponosi pełną odpowiedzialność za swoje działania, także finansową, a popełnienie poważnego błędu może skutkować nie tylko poważnymi konsekwencjami finansowymi, czy prawnymi, ale nawet zniszczeniem budowanego przez lata interesu. Co więcej na jego barkach spoczywają nie tylko losy jego samego, ale także zatrudnianych ludzi. Z tego względu nie każdy posiada predyspozycje do bycia właścicielem firmy. Prócz pewnej skłonności do podejmowania ryzyka i uzależnienia od adrenaliny ludzie pragnący zająć się tym prestiżowym, ale zarazem bardzo trudnym i wymagającym olbrzymiego zaangażowania zajęciem powinni odznaczać się całym szeregiem szczególnych cech, pozwalających na radzenie sobie z codziennymi problemami związanymi z prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa.

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *