Tajemnice lakierobejcy

Tajemnice lakierobejcy

Produktów do dbania o drewno jest bardzo wiele. W tej rodzinie znajdziemy jeden wyjątkowo ciekawy preparat, a właściwie całą rodzinę preparatów określanych wspólną nazwą bejc. Ich ciekawym rozwinięciem są lakierobejce, produkty wykorzystywane przede wszystkim na zewnątrz, ale jak najbardziej nadające się do wykorzystania także wewnątrz budynków.

Bejca

Lakierobejca łączy w sobie możliwości dwóch osobnych produktów: bejcy do drewna i lakieru.

Bejca to przede wszystkim mieszanka olejów i substancji, które zapewniają penetrację drewna. Za jej pomocą nasącza się drewno, dzięki czemu uzyskuje nowe właściwości, co w praktyce oczywiście oznacza, że jest ono dużo wytrzymalsze. Dzięki specjalnym właściwościom olejów zawartych w bejcy uzyskuje się także bardzo ładny efekt kolorystyczny. Bejca może mieć wiele barw i może nawet wyraźnie zmienić kolor drewna, chociaż najlepszym podejściem jest zawsze wydobywanie naturalnego piękna drewna.

Chociaż bejca wnika w drewno, nie powoduje jego rozwarstwienia. W strukturę drewna wchodzi w miejscach naturalnych, czyli na połączeniu słojów. Dlatego też zazwyczaj zaleca się, żeby ją nakładać w sposób, który uwzględnia takie ułożenie drewna.

Lakier

Drugim elementem lakierobejcy jest lakier. To dzięki niemu lakierobejca staje się twardą, wytrzymałą skorupą i jej odporność wyraźnie rośnie. Sama bejca jest przede wszystkim ozdobą i konserwacją. Nie należy jej raczej traktować jako ochrony drewna, zwłaszcza przed czynnikami mechanicznymi.

Po zaschnięciu lakier tworzy twardą powierzchnię, zwykle połyskującą. Dostępny jest w wielu kolorach tak samo jak i bejca. Co bardzo istotne, regularnie stosowana lakierobejca jest sama dla siebie pewnym problemem, ponieważ nakładanie kolejnej warstwy rok czy dwa po poprzedniej nie jest w pełni możliwe. Trzeba albo zupełnie usunąć poprzednią warstwę, albo ograniczyć się tylko do stosowania samego lakieru. Stosowanie lakierobejcy na powierzchnię pokrytą lakierem jest zwyczajnie działaniem bezcelowym, ponieważ lakier zablokuje dostęp bejcy do drewna.

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *