Niedobór witaminy D w polskim społeczeństwie

Niedobór witaminy D w polskim społeczeństwie

Z przeprowadzonych badań wynika, iż deficyt witaminy D jest w Europie, także i w Polsce problemem powszechnym. Pojawia się w zasadzie w każdej grupie wiekowej i dotyczy według szacunków nawet 95% populacji.

Witamina D odpowiada przede wszystkim za regulowanie gospodarki wapniowej w organizmie. Zapobiega nadmiernemu wydalaniu tego pierwiastka z organizmu. Jej niedobór jest główną przyczyną osteoporozy u osób starszych oraz krzywicy u dzieci. Sprzyja również nowotworom i chorobom autoimmunologicznym (m.in. reumatoidalnemu zapaleniu stawów i stwardnieniu rozsianemu). Poza tym powoduje osłabienie siły mięśni, powoduje wzrost ryzyka zachorowania na nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia. Dowiedziono również, że deficyt witaminy D przyspiesza proces starzenia się skóry.

 Ryby źródłem witaminy D

Przeprowadzone badania epidemiologiczne potwierdziły fakt, iż mieszkańcy strefy zwrotnikowej i równikowej znacznie rzadziej zapadają na choroby nowotworowe. Bogatym źródłem witaminy D są także tłuste ryby morskie.

Produkowana w skórze witamina D pod wpływem promieniowania słonecznego poddawana jest procesowi metabolizmu przez komórki nerek i wątroby. Ulega w ten sposób aktywacji. Wystarczy w tym celu kilkunastominutowa ekspozycja na promienie słońca. Synteza tej witaminy w skórze uzależniona jest od wielu różnych czynników – pory dnia i roku, wskaźnika masy ciała (BMI), ilości tkanki tłuszczowej, a nawet stopnia zanieczyszczenia powietrza.

 Czym objawia się niedobór witaminy D?

Niedobór witaminy D objawy to przede wszystkim rozwój chorób autoimmunologicznych np. stwardnienia rozsianego i reumatoidalnego zapalenia stawów. Deficyt w okresie życia płodowego może skutkować cukrzycą i schorzeniami trzustki u dziecka. Istnieje też możliwość trwałego uszkodzenia mózgu i zachorowania na autyzm i schizofrenię. Wpływa on również negatywnie na prace układu nerwowego, co objawia się zmęczeniem, osłabieniem, a w skrajnych przypadkach nawet depresją oraz chorobą dwubiegunową. Jednak po uzupełnieniu powstałych niedoborów objawy zazwyczaj znikają.

 

Similar Posts:

Leave a Comment