Jak kupić dobry węgiel

Jak kupić dobry węgiel

 

Rocznie Polacy zużywają prawie siedemdziesiąt pięć ton węgla. Większość pochłania przemysł energetyczny. Ponad dwadzieścia pięć procent przemysł i budownictwo. Resztę zużywamy my. Obywatele. Węgiel kamienny jest najpopularniejszym środkiem opałowym w Polsce ze względu na szeroką dostępność tego produktu oraz jego ceny.

Tani opał

W porównaniu do innych środków opałowych węgiel jest stosunkowo najtańszy. W Polsce możemy zakupić węgiel pochodzący z naszych rodzimych kopalni, czeski lub rosyjski. Najbardziej kaloryczny, a tym samym najbardziej wartościowy jest węgiel krajowy. Ten czeski jest zazwyczaj o około dwadzieścia pięć procent mniej kaloryczny od polskiego. W przypadku węgla rosyjskiego mamy do czynienia z swoistą loterią. Możemy trafić na niezły węgiel w niezwykle niskiej cenie lub mieszankę węgla, żwiru i kamieni.

Kaloryczność węgla

Kaloryczność jest jednym z najważniejszych parametrów, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie węgla. To ona decyduję o tym jak wydajne będzie spalanie węgla i ile ciepła jesteśmy w stanie wytworzyć z danej ilości opału. Im bardziej kaloryczny węgiel tym bardziej jest wydajny i tym mniej go potrzeba do uzyskania danej ilości energii. Niezwykle istotne jest też to, jaką ilość zanieczyszczeń pozostawia opał danego rodzaju. Im więcej zanieczyszczeń tym bardziej trujemy środowisko, a z bardziej praktycznych powodów należy wymienić wzrastające ryzyko uszkodzenia pieca. Dlatego tak ważne jest aby przy zakupie zażądać okazania certyfikatów i zaświadczeń o pochodzeniu węgla i jego właściwościach.

Węgiel kamienny różni się też wielkością. Największe kawałki zwane są kostkami. Nieco mniejszy jest groszek oraz orzech. Najmniejszy miał węglowy, który wykorzystywany jest głównie przez wielki przemysł i energetykę. Najkorzystniej jest kupować węgiel w workach. Przede wszystkim dlatego, że od początku wiemy, jaką ilość węgla nabyliśmy. W warunkach zakupowych często nie jesteśmy w stanie dokładnie zmierzyć ilości zakupionego produktu. Węgiel w workach nam ten problem rozwiązuje. Poza tym jest łatwiejszy w transporcie oraz w przechowywaniu i można go kupić przez internet (sprawdź).

Similar Posts:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *